KASTRÁCIA PSOV A MAČIEK

Ruja sa u feny tiež nazýva háranie, u mačky mraučanie. Mačka a kocúr sú pohlavne zrelí už v 6 mesiacoch. Rujový cyklus u mačky trvá vždy niekoľko dní a opakuje sa v troch - až štvortýždenných intervaloch. Mačka má v jednom roku priemerne dva vrhy mačiatok. Kocúr je schopný plodiť potomstvo po celý rok. V období ruje menia mačky svoje správanie: sú nekľudné, túlajú sa, váľajú sa po zemi, schovávajú sa alebo naopak vynucujú si zvýšenú pozornosť. Medzi najviac nepríjemné prejavy patria ich hlasné a dlhotrvajúce mraučanie, ktoré často pripomína plač dieťaťa.

Pes a fena docieľujú schopnosť sa rozmnožovať v 6 - 9 mesiacov. Fena máva rujový cyklus približne dvakrát ročne. Ruja feny trvá asi tri až štyri týždne. Vlastné štádium ovulácie, kedy je fena oplodneniaschopná, je rôzne dlhé, optimum je najčastejšie medzi 9. a 13. dňom od začiatku rujového cyklu. Plodné obdobie je však velmi individuálne a môže byť aj omnoho dlhšie. Zmeny v chovaní feny v tomto období: sú popudivé, nepokojné, chce sa im často močiť, intenzívne sa čistia, majú zvýšenú chuť k žraniu, utekajú a znižuje sa ich poslušnosť. Vyhľadávajú psov a v období ovulácie sú aktívne zvoľné k páreniu.

MOŽNOSTI ZABRÁNENIA RUJE
Medikamentózna– pomocou tabletiek alebo injekcií, dôjde k dočastnému oddialeniu ruje. Jednoznačne sa to nedoporučuje ako dlhodobé riešenie, pretože riziká spojené s týmito aplikáciami su príliš vysoké, medzi najčastejšie komplikácie patria: predĺženie nástupu ďalšej ruje, prípadne ruja už nemusí nikdy nastúpiť, zvýšené riziko vzniku zápalu maternice, utlmenie až zástava tvorby krviniek v kostnej dreni... Chirurgický zákrok - znamená odstránenie vnútorných pohlavných orgánov, a tým aj trvalú neplodnosť.

 

Kastrácia fen a mačiek - Ovariohysterektómia
Chirurgickým zákrokom sa odstránia vaječníky, vajcovody a maternica, zákrok sa doporučuje vykonať v prvom roku života, po prvej ruji. Po kastrácii odpadáva množstvo chorôb pohlavného aparátu samíc (zápal maternice, nádory vaječníkov a maternice...), odpadáva obdobie tzv. falošnej gravidity a s tým spojená zvýšená tvorba mlieka a psychické poruchy (hľadanie šteniat, tvorba hviezda, nosenie hračiek ...), po kastrácii fen v prvom roku života sa výrazne redukuje možnosť vzniku rakoviny mliečnej žľazy v neskoršom veku, zákrok sa prevádza v narkóze a pooperačná starostlivosť pre chovateľov nieje náročná.

Kastrácia psov a kocúrov - Orchiektómia Chirurgickým zákrokom sa odstránia semenníky, prisemenníky a časť semenovodu, zákrok sa doporučuje vykonať až po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, t.j. obvykle od 6 do 12 mesiacov, po kastrácii sa odstránia nežiadúce prejavy samcov ako túlanie sa a vyhľadávanie fen alebo mačiek v ruji. Obmedzí sa značkovanie teritória ako lákadla pre samičie pohlavie a tiež sa upraví typický samčí zápach moču. Všeobecne sú kľudnejší a radšej využívajú domáce prostredie, zákrok sa prevádza v narkóze a pooperačná starostlivosť pre chovateľov tiež nie je náročná.