KOŽNÉ OCHORENIA

ZDRAVOTNÝ STAV ZVIERAT JE VIDIEŤ NA KOŽI

Kožu a srsť psa a mačky môžeme považovať za indikátor ich celkového zdravotného stavu. Aké zmeny môžu nastať na koži:
strata lesku srsti,
nadmerné vypadávanie chĺpov,
zvýšená tvorba mazu,
tvorba lupín.
Tieto príznaky môžu znamenať alergiu, bakteriálne, parazitárne alebo pliesňové infekcie, niekedy aj hormonálnu poruchu.


Alergia

Alergény môžeme rozdeliť do niekoľko skupín:
alergény inhalačné: peľ, prach, pliesne...,
alergény kontaktné: na podložku, na rôzne látky, ktoré reagujú priamo s kožou,
alergény na potraviny: žito, pšenica, sója, mäso, kravské mlieko...
Veľmi častá alergia sa objavuje na pokusanie blchami.
Prvé príznaky alergickej reakcie sú olizovanie sa, škrabanie, kusanie alebo trenie kože. To môže viesť až k infekcii kože a vzniku charakteristických zčervenalých opuchov alebo pluzgierikov.
Je dôležite si uvedomiť, že určiť presne konktrétny vyvolávajúci alergén je veľmi obtiažne.
Za pomoci veterinárneho lekára však môžu byť tieto alergie úspešne kontrolované a ich prejavy zmiernené.


Bakteriálna infekcia

Bakteriálna infekcia je všeobecným kožným problémom. Zvyčajne však ide o druhotnú infekciu k pôvodnému primárnemu afektu, ako je napr. alergia, parazitárna invazia alebo hormonálna porucha.
Na liečbu bakteriálnych infekcií sa väčšinou používajú antibiotiká, buď celkové alebo lokálne (masti, pudre, roztoky, emulzie...). Antibiotickú liečbu je vhodné doplniť kúpeľmi v šampónoch s antibakteriálnym účinkom. Pre presnejšiu a cielenú terapiu sa odoberajú vzorky na kultiváciu baktérií, ich diagnostiku a citlivosť k antibiotikám. Ak je to nevyhnutné, musí sa postihnuté miesto poriadne dezinfikovať a prevedie sa lokálna terapia, ktorá zmierni zápal a svrbenie.

 

Pliesne

Tieto infekcie majú často podobné príznaky ako iné kožné ochorenia (miesta so suchou kožou, tvorba lupín, strata srsti...). Pri podozrení na tieto pliesne sa stanovuje diagnóza mikroskopickým vyšetrením srsti z postihnutého miesta. Pliesne sa liečia buď lokálne (maste, šampóny...), alebo celkovo pomocou tabliet. Je však potrebné počítať s dlhodobou liečbou. Pri manipulácii s chorým zvieraťom musíme dbať na zvýšenú hygienu, pretože mnohé z týchto pliesní sú prenostné na človeka.


Vonkajšie parazity – ektoparazity

Ide hlavne o blchy, kliešte, srabovce a vši. Ešte zložitejšia situácia nastáva, ak sa pridruží i alergická reakcia na pokúsanie týmito parazitmi. V súčasnosti je k dispozícií veľké množstvo prípravkov, ako na lokálne, tak i na celkové ošetrenie postihnutého pacienta. Vždy sa však musí dezinfikovať aj prostredie, v ktorom sa postihnuté zviera pohybuje.


Hormonálne poruchy

Hormonálna porucha sa prejavujú práve kožnými problémami. Nevyrovnanosť tvorby hormónov sa najčastejšie prejavuje stratou srsti bez prítomnosti svrbenia, častá je zvýšená pigmentácia a zmeny v štruktúre kože. V týchto prípadoch je vždy dôležité, aby sa previedlo komplexné vyšetrenie. Jedná sa o funkčné poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, pohlavných žliaz...


Diagnostika a terapia

Kľúčom k prevencii kožných ochorení psov a mačiek je včasná a spoľahlivá diagnostika a správna terapia. Veľa ochorení kože sa musí systematicky liečiť dlhšiu dobu. Dôležitú úlohu tu zohrávajú medikované šampóny. Je treba si uvedomiť, že pri ich použití je nutné dodržiavať niektoré zásady:
nanášať prípravok na celý povrch zvieracieho tela,nechať ho dostatočne pôsobiť (zvyčajne 5-10 minút), prevádzame jemnú masáž najpostihnutejšej časti kože, dôkladne to osprchujeme čistou vodou a zmyjeme všetky zbytky šampónu, aby po zaschnutí nedochádzalo k prípadnému dráždeniu pokožky, frekvencia aplikácie šampónu by mala byť na začiatku liečby raz za 2-7 týždňov. Akonáhle sa koža ukľudní, interval sa postupne predlžuje na 1 krát týždenne až 1 krát mesačne.