PRVÁ POMOC PRE ZVIERATÁ

ČLOVEK, POMÔŽ MI !

Hraví, zvedaví, neposední a občas neposlušní - takí sú naši psí a mačací maznáčikovia. Pes sa aj napriek vašim varovným výkrikom vrhne doprostred rušnej križovatky, keď na druhej strane zacíti fenku, ktorá má obdobie na párenie. Mačka aj napriek vašim opakovaným pokusom o dobrú výchovu poobhrýza jedovatý ibiš. A to je zle ! V krízovej situacii môže ich život závisieť od vašej duchaprítomnosti a znalostí o prvej pomoci.
Najčastejšie úrazy mačiek:
pád z výšky, otrava, obarenie, cudzie teleso v krku, šok sprevádzajúci poranenie, topenie sa.
Najčastejšie úrazy psov:
stretnutie sa s motorovým vozidlom, pohryzenie iným psom, cudzie teleso v krku, otrava, zásah elektrickým prúdom, šok sprevádzajúci poranenie ako krvácanie, poruchy dýchania, otravy, popáleniny, zlomeniny.

Tepnové krvácanie

Najdôležitejšou úlohou prvej pomoci pri vážnom úraze je zastaviť krvácanie, a to najmä z tepny. Spoznáte ho tak, že krv vytekajúca z rany je bledočervená a strieka, pulzuje. Spomeňte si na zásady prvej pomoci u ľudí a pripravte poranenému zvieraťu škrtidlo – z vodítka, kravaty alebo opasku. Ak použijete pri príprave improvizovaného škrtidla kus polienka, uzol sa vám bude lepšie doťahovať. Navyše budete môcť v pravidelných intervaloch škrtidlo povoľovať, aby kompresia nenarobila viac škody ako osohu. Ani mačky ani psi nemajú na končatinách dostatok svaloviny, škrtidlo tak pritlačí cievu priamo o kosť. Intervaly, v ktorých je dobré škrtidlo mierne povoľovať, sú 15 – 20 minút. V prípade úrazu pri stretnutí sa s motorovým vozidlom je dôležité neprepadnúť panike a zabrániť ďalšiemu poraneniu psa a človeka. Musíte mať na pamäti, že vozovka nie je miesto vhodné na poskytnutie prvej pomoci.

Poruchy dýchania

Druhou úlohou pri vážnom poranení je zistiť, či zviera dýcha. Pokial nie, opatrne ho položte do stabilizovanej polohy, to znamená na pravý bok a hlavu natiahnite dopredu. Vytiahnite zvieraťu jazyk, aby ste uvoľnili dýchacie cesty. V prípade, že hmatom alebo priložením ucha na hrudník zvieraťa nezistíte srdcovú činnosť, môžete mu masírovať srdce tým, že pravidelne stláčate hrudník 15 až 20-krát za minútu. Môže sa stať, že poruchu dýchania zapričínilo vdýchnutie cudzieho telesa. Potom sa pokúste predmet vytiahnuť, ak máte v danej situácii len holé ruky, použite ich. Myslite ale na to, že aj váš vlastný a slušne vychovaný pes vás môže v takej chvíli pohrýzť. Je to obranný reflex, ktorému sa nedá zabrániť. Našťastie majú psi aj pomerne silný dáviaci reflex, takže cudzie teleso z krku často sami vyvrátia.

Otrava

Psi a mačky môžu občas ochutnať niečo, čo im škodí. Následky sú často veľmi vážne, až tragické. Mačka napríklad veľmi rada obhrýza domáce kvety, takže ak máte doma difenbachiu, brečtan, ibiš, oleander alebo vianočnú hviezdu, pozor na ne! Pre mačku je jedovatá aj voda z misky pod kvetináčom. Aj vonku môže mačka, ktorá si chce vyčistiť žalúdok, obhrýzať kadečo jedovaté – lupinu, hrachor, ostrôžku. Psom zase chutí návnada na slimákov, nemrznúca zmes unikajúca z vášho auta či jedom otrávené krysy. Pozor na voľne položené lieky napríklad antidepresíva alebo sedatíva – aj tie môžu byť pre psov nebezpečné. Látok a rastlín, ktoré ohrozujú vaše zvieratko, je ohromné množstvo. Ak už nezabránite ich konzumácií, snažte sa aspoň, aby zviera jed vydávilo. Do krku mu nalejte horčicu zmiešanú s vodou, mydlovú vodu alebo dvojpercentný peroxid vodíka rozriedený v pomere jedna lyžica peroxidu a tri lyžice vody.
POZOR! – prst do krku na zvieratá nezaberá, postup s vracaním môžete však využiť iba v prípade, že viete čo, a najmä kedy zviera zhltlo. Dávenie má zmysel dvadsať až tridsať minút potom.
Príznaky otravy môžu byť rôzne podľa typu a množstva jedu. Patria sem malátnosť, únava, vracanie, hnačka, krvácanie z ďasien a z ňufáka, triaška, kŕče a následná kóma. Ak sa u vášho zvieraťa prejaví akýkoľvek z uvedených príznakov, prípadne ich kombinácia, urýchlene vyhľadajte veterinára. Pokiaľ sa vám podarí zistiť, čo váš miláčik vlastne skonzumoval, prineste do ordinácie vzorku, aj keby to mal byť iba list z obhryzenej rastliny.

Obarenie a popálenie

Úrazy obarením a popálením najčastejšie končia len poškodením kože. Prvá pomoc je rovnaká ako u ľudí: snažiť sa obarené miesto čo najviac schladiť, sterilne zabaliť aby nedošlo ku kontaminácií, a rýchlo k veterinárovi, aby posúdil rozsah poškodenia.

 

Úraz elektrickým prúdom

Ten sa často prihodí šteniatkam, ktoré majú tendenciu všetko preskúmať a ochutnať. Pri pohryzení kábla elektrického vedenia si zviera môže popáliť jazyk. Našťastie sú tieto úrazy väčšinou ľahké. Ako prvú pomoc by som jednoznačne doporučil dostať zviera čo najrýchlejšie z dosahu elektrického prúdu. Môžete použiť akýkoľvek nevodivý predmet. Ak je to možné vypnite prúd. Následky nebývajú vážne, ale zviera môže upadnúť do bezvedomia. Uložte ho do stabilizovanej polohy, uvoľnite dýchacie cesty a postupujte rovnako ako v prípade akejkoľvek inej poruchy dýchania – zviera položte na pravý bok, vytiahnite jazyk, natiahnite hlavu dopredu, hmatom alebo priložením ucha na hrudník zistite srdcovú činnosť, ak je zastavená pravidelne stláčajte hrudník 15 – 20 krát za minútu a kontaktujte veterinára.

Úpal

V letnom období hrozí zvieratám, najmä psom, ktorí často cestujú so svojími majiteľmi v aute, prehriatie. Bohužial nie je výnimkou, že zvieratá čakajú v rozžeravených kabinách áut. V prípade krátkonosých plemien, ako sú napríklad buldog, buldoček, bostonský terier, nastáva prehriatie veľmi rýchlo. Pes nemá potné žlazy, takže všetko teplo musí vydať dýchaním a odparením vody z vyplazeného jazyka. Zviera, ktoré je na pokraji kolapsu z prehriatia, silno dýcha, sliní a zamdlieva . Onedlho sa môže zrútiť. Pre okoloidúceho je jediný spôsob ako zviera zachrániť rozbiť okienko auta. Prvá pomoc pozostáva z podávania tekutín, polievania psa vlažnou a postupne stále chladnejšou vodou.Môžete ho taktiež prikryť mokrým uterákom.

Zviera sa topí

Môže sa stať, že vaša mačka spadne do vody a nebude mať dosť síl na to, aby sa sama dostala včas von. Vytiahnite ju z vody a dosucha utrite. Ak je zviera bezvládne, uchopte ho za zadné nohy a podržte hlavou dolu, aby z pľúc vytiekla voda. Keď nepomôže ani to, držte ho za zadné nohy a rýchlo s ním otáčajte dokola. Odstredivou silou sa odstráni zábrana v dýchacich cestách. Ak sa to nepodarí, môžete sa pokúsiť o umelé dýchanie : vezmite do úst celú tlamu mačky a plynulo tri sekundy vdychujte. Potom dve sekundy počkajte a celý postup zopakujte.

Zlomeniny

Mačky pomerne často padajú z výšok. Medzi následky pádu patria zlomeniny končatín. Prvá pomoc je velmi podobná tej, ktorú poznáte z bežných kurzov prvej pomoci. V prípade zlomeniny jednoduchej, kedy nie je porušená koža, si zadovážte improvizovanú dlahu a poranenú končatinu fixujte tak, aby dlaha viedla cez dva kĺby – nad a pod zlomeninou. Ak ide o zlomeninu otvorenú, zastavte krvácanie, „ ranu nezasypávajte nijakým práškom“, snáď iba ostrihajte srsť a urýchlene vyhľadajte odbornú pomoc. Toto pravidlo platí pri otvorených ranách všeobecne. I v prípade malého poranenia sa môže odtrhnúť pokožka a ak sa doň dostane infekcia, musí sa odstrániť veľký kus kože. Veľmi často je následkom pádu aj zlomenina tvrdého podnebia v dutine ústnej a šok.

Poúrazový šok

V mnohých prípadoch šok komplikuje stav zvieraťa, ktoré utrpelo úraz. Šok nemá nijaké výrazné prvotné príznaky, ktoré by boli pre laika jasne zretelné, avšak znamená velmi závažný problém. Aj preto ja dôležité vždy, keď sa zviera zraní, urýchlene vyhľadať pomoc veterinára, ktorý okrem iného zistí, v akom štádiu šoku sa zviera nachádza a začne náležitú liečbu.

Lekárnička

Každý majiteľ zvieratka by mal mať poruke „zvieraciu" lekárničku, a to najmä vtedy, keď svojho miláčika vezie na dovolenku.
Takáto lekárnička by mala obsahovať:
dostatok obväzov,
nožnice so zaoblenou (!) špičkou, aby nedošlo k ďaľšiemu poraneniu zvieraťa,
škrtidlo, čokoľvek na zhotovenie provizorného náhubku (zviera v šoku hryzie, preto je dobré mu zaviazať tlamu),
náplaste,
dezinfekčný roztok (peroxid alebo moderné neštipľavé prípravky na báze jódu),
kamencovú tyčinku na zastavenie kapilárneho krvácania,
pinzetu,
teplomer,
klieštiky