VAKCINÁCIA MAČIEK

V súčasnej dobe sa mačky očkujú proti týmto ochoreniam:

infekčná panleukopénia (synonymum: mor mačiek, parvoviróza mačiek),
infekčná leukémia mačiek,
infekčná rhinotracheitída mačiek (synonymum: infekčná nádcha mačiek),
chlamydióza,
besnota,
infekčný zápal podbrušnice.
Očkovanie mačiek proti besnote je veľmi dôležité vzhľadom na ich spôsob života a možnosti nakazenia sa od voľne žijúcich zvierat. Infekčná panleukopénia mačiek je smrteľné ochorenie, akútne prebiehajúce. Infekčná leukémia je tiež smrteľné ochorenie, ktoré môže trvať veľmi dlho – niekedy až niekoľko mesiacov, alebo dokonca rokov. Infekčná nádcha je chronické ochorenie, ktoré je schopné na dýchacích cestách zanechať trvalé následky. Chlamydióza je podobná infekčnej nádche, ale navyše sa tu objavujú aj chronicky postihnuté očné spojivky.

Vakcinovať sa u mačiek začína vo veku 8-9 týždňov, s revakcináciou v 12 týždni. Následne každoročná revakcinácia. Pokiaľ mačku vakcinujeme prvýkrat dospelú, je nutná revakcinácia po 3-4 týždňoch. Vakcína proti besnote sa mačkám aplikuje v 6 mesiacoch.

 

Dôležité !
Vakcinovať je možné iba zdravé zvieratá, ktoré by nemali byť v obdodí ruje.
Každá vakcinácia môže u niektorých pacientov vyvolať vedľajšie reakcie, ako: svrbenie, malé zdurenie po vpichu až po celotelové svrbenie, môže spôsobiť vyrážky alebo opuch očných viečok. Môže sa taktiež vyskytnúť zvýšená teplota, prechodné nechutenstvo a apatia. Tieto reakcie su veľmi zriedkavé a väčšinou si nevyžadujú žiadny zásah. Pri ich vyskytnutí je samozrejme dôležité sa poradiť s veterinárom.