STAROSTLIVOSŤ O ZUBY

Pes a mačka , podobne ako človek, majú behom svojho života 2 druhy chrupu – mliečný a trvalý. Pes i mačka vymieňajú mliečné zuby za trvalé približne od 3 do 6-7 mesiacov. U malých plemien dochádza často pri výmene zubov k zadržaniu mliečných zubov. Vedie to k tomu, že vedľa už vyvinutého mliečného zubu vyrastá zub trvalý. Tento stav zvyšuje riziko vzniku a rozvoja zubného kameňa a dráždením ďasien a lôžka zubu vzniká riziko nesprávneho rastu trvalého zubu. V tomto prípade je nevyhnutná extrakcia mliečného zubu, ktorá sa prevádza približne v 8-9 mesiacoch, niekedy aj skôr.

Periodontálne ochorenie
Termín periodontálne ochorenie popisuje rad plakom (slizovitý povrch) spôsobených zápalových reakcií, ktoré sú spojené s bolesťou v ústnej dutine, zápachom z úst, stratou zubov a potenciálnym ochorením inde v tele.

Chrup psa - zubný kameň
pred
...a po odstráneni zubného kameňa
po

 

Prvá fáza – gingivitída
Gingivitída, alebo zápal ďasien, je spôsobené akumuláciou plaku na zuboch v mieste okraja ďasien. Plak je eventuálne premenený na kameň pomocou procesu kalcifikácie (zvápnenia). V tomto štádiu je ochorenie vratné a ešte liečiteľné. Postihnutý zub sa dá ešte zachrániť, ak sú kumulovaný plak a zubný kameň odstránené.

Druhá fáza - periodontitída
Ak nie je kumulácia plaku a kameňa redukovaná alebo jej nieje zabránené, ochorenie sa môže vystupňovať do nevratného štádia – periodontitídy. V tomto štádiu dochádza k deštrukcii podporných tkanív a ku strate zubov. Periodontitída je plne vyvinutý stav ochorenia, pri ktorom sú ďasná aj okolité tkanivá nenávratne zničené. V tejto fáze je už nutná liečba ústnej dutiny a celého organizmu. Extrakcia (vytrhnutie) postihnutých zubov je často jediným možným riešením.

Prevencia
Kontrola zubov a ústnej dutiny by mala byť prevádzaná veterinárom minimálne raz ročne, optimálne je to spojiť s prehliadkou pri vakcinácii. Preukázalo sa, že žuvanie abrazívneho krmiva je prospešné pre periodentálne zdravie, lebo mechanické vlastnosti takéhoto krmiva môžu odstraňovať baktérie a plak z povrchu zubov. Predkladanie špeciálnych funkčných maškŕt určených na čistenie zubov zvierat je ďalšou možnosťou ako vykonávať účinnú domácu starostlivosť. Najúčinnejšou metódou je každodenné čistenie zubov kefkou.

Kedy je treba priviesť psa alebo mačku k veterinárovi:
Ak nemajú chuť do jedla – hlavne na tvrdú stravu, ak veľmi slinia a cítite zápach z ich ústnej dutiny, ak sú ďasná červené, alebo citlivé na dotyk, ak objavíte na ich zuboch zubný kameň.

Vzniknutý zubný kameň je potrebné pravidelne odstraňovať. K tomuto účelu je najvhodnejší ultrazvuk. Zákrok sa vykonáva ambulantne, v anestéze.