STAROSTLIVOSŤ O UŠI ...

Uši

S čistením vonkajšieho zvukovodu a ušnice by sa malo začať už u šteniatka vo veku 4 – 5 mesiacov a to z dôvodu hygienického ako aj „tréningového“. Čím skôr si pes na tento úkon zvykne, tým lepšie. Frekvencia čistenia uší je individuálna v závislosti od plemena, osrstenia, množstva chĺpov vo zvukovode, prekonaných chorôb kože a uší. Všeobecne možno povedať, že čistenie uší 1x do mesiaca je u väčšiny psov dostačujúce. Čistenie uší je najlepšie prevádzať komerčne vyrábanými ušnými vatovými tyčinkami a preparátmi určenými na čistenie uší u zvierat.
ucho Vlastný postup je nasledujúci: mierne skloníme psovi hlavu dolu ľahkým tlakom na nos, ľahko natiahneme ušnicu dozadu a nahor – tým sa nám zvukovod dostatočne sprístupní na prehliadnutie a vyčistenie. Aplikujeme čistiaci roztok, masírujeme zvukovú trubicu cez kožu (sprevádzané je to typickým mľaskaním), tekutina sa takto dostane do kontaktu s ušným mazom, rozpustí ho a vydezinfikuje sliznicu pokrývajúcu zvukovú trubicu. Potom pomocou vatovej tyčinky vytrieme ucho do sucha. Nevýhodou použitia olejčeka je nerozpustenie ušného mazu, väčšia pracnosť a po nedokonalom vyčistení do sucha, znemožnenie prístupu vzduchu ku sliznici a možnosti vzniku zápalu. Nevýhodou komerčných prípravkov je možné podráždenie sliznice, ale veľkou výhodou je ľahká manipulácia pri čistení. Čistenie ucha na sucho rozhodne nedoporučujeme, pretože hrozí nebezpečenstvo podráždenia a odretia sliznice.
K starostlivosti o uší patrí i vytrhávanie chlpov z ušnice a vertikálneho zvukovodu. Ideálne trhanie je 1x za 2 - 3 týždne vytrhnúť pár chĺpkov. Dôvodom pre toto opatrenie je fakt, že vytrhanie veľkého množstva chlpov naraz môže spôsobiť silné podráždenie a opuch sliznice, kde potom vzniká zápal. Záverom je potrebné upozorniť, že v prípade sčervenania ušnice, nahromadeného veľkého množstva mazu, pri výtoku hnisu, pri klepaní hlavou, obtieraní uší o koberec, bolesti na dotyk uší nie je vhodné čistiť ani vytrhávať chlpy z uší v domácom prostredí. V týchto prípadoch je na mieste navštíviť veterinára, ktorý celé ucho starostlivo vyšetrí a rozhodne o ďalšej liečbe.


 

Pazúriky

Pazúriky si mačka a pes väčšinou stačia obrúsiť sami. Nebezpečenstvom je len piaty prst na hrudných končatinách.

pazurik
O spôsobe starostlivosti o pazúriky je dobré sa poradiť s veterinárom, ktorý vám poradí optimálne skracovanie pazúrikov.


Análne vačky

Análne vačky sú pachové žľazy v oblasti konečníka, ktoré slúžia k značkovaniu teritória.
macka
Väčšinou sa vyprázdňujú bez problémov spolu s odchodom trusu, alebo pri obtieraní zadočka o rôzne predmety. Môže však dôjsť k zamedzeniu odchodu sekrétu týchto žliaz. Potom si váš kamarát začína nadmerne olizovať oblasť konečníka, sadá si a jazdí zadočkom po zemi (tzv. sánkovanie), obtiera sa o rôzne predmety, škrábe sa. Dôsledkom týchto úkonov býva u psa zápal kože v oblasti ritného otvoru. Už pri prvých príznakoch je potrebné navštíviť veterinára. Žľazy sa môžu podľa inštrukcií veterinára vytláčať, ale v niektorých prípadoch je však nutné ich chirurgicky odstrániť.